החווה

חלק מהותי מדרכי העבודה בסדנת שילוב הינו החיבור לטבע, לאדמה ולבעלי החיים.
השהות במחיצת בעלי החיים תורמת ומעשירה, והעבודה בחווה נותנת כלים רבים לקידום ופיתוח התלמידים.

דווקא עם בעלי החיים מוצאים התלמידים קשר, חום ואהבה שהם התקשו למצוא במקומות אחרים.

הכלבייה

כלבים תופסים מקום מרכזי בעבודה כחלק מטיפול רגשי עבור התלמידים. רבים שמגיעים אלינו על רקע של בעיות התנהגות או מוגבלות שכלית נמצאים בשולי החברה, הם זקוקים לתחושה של קשר ושל אחריות, שהעבודה השוטפת עם הכלבים מספקת להם. לאחר שראינו כי התלמידים מפיקים הרבה ומתקדמים מהטיפול בכלבים, החלטנו לשכלל את המקצוע ולבנות להם תוכנית עבודה המתמקדת בעבודה עם כלבים.

לפני כשנה וחצי התחלנו בשיעורי אילוף על ידי מאמן כלבים מקצועי. התלמידים מחולקים לקבוצות, ובהתאם לרמה שלהם לומדים מיומנויות אילוף. ישנם תלמידים שמתרגלים פקודות ברמה בסיסית, וישנם תלמידים שכבר מאמנים כלבים שיוכלו לשמש בתפקידים חיוניים בצבא. לאחרונה בנינו כלבייה חדישה, שבה התלמידים מגיעים לשיעורי אילוף וטיפול רגשי בכלבים. אנו מקווים להוסיף בעתיד קבוצת תעסוקה שתהיה אחראית על הטיפול השוטף בכלבים ועל התחזוקה של המקום.

האורווה

כבר מראשית דרכה של הסדנא דהרו הסוסים לצידנו. גופו של הסוס שדרוך ומתקשר עם גופו של הרוכב מעניקים אופציות טיפוליות רבות ומשמשות ככלי מצוין לוויסות רגשי. תלמידים עם בעיית ביטחון עצמי או פחד מצליחים למצוא את מקומם על גבי הסוס, להתפתח ולהתקדם. כיום יש באורווה שבעה סוסים, ועליהם רוכבים 120 תלמידים בשבוע. התלמידים מגיעים מרמות תפקוד שונות, והרכיבה מותאמת לצורכיהם.

ישנה קבוצת אימון של תלמידים ברמה גבוהה שעובדת על רכיבה מקצועית יותר אשר מוכוונת לקורס מדריכי רכיבה. פעם בשנה יש תחרות שיא שבה משתתפים כל התלמידים במסלולים שונים. מלבד הרוכבים וקבוצת האימון משמשת האורווה כענף תעסוקה שבו עובדים בכל יום חמישה חבר'ה. אחריות הצוות היא על ניקיון התאים, הכנת הסוסים לרכיבה וסידור הציוד. במהלך שיעורי הרכיבה מסייע הצוות למדריכים, לכלל תלמידי סדנת שילוב ולתלמידים המגיעים מחוץ לסדנא.

פינת החי

פינת החי הממוקמת בלב הסדנא נבנתה כך שכל מי שעובר דרכה יכול להביט ולראות את בעלי החיים. המפגש היום־יומי הזה חיוני לתלמידים בפרט ולסדנא כמערכת באווירה החיונית והפעילה. ההבנה שגם תלמיד בעל צרכים מיוחדים מסוגל לטפל ולדאוג למשהו אחר היא נקודה משמעותית וחשובה, ופינת החי מאפשרת זאת. הטיפול ביצור חי מעניק תחושת אחריות ומסוגלות לצד חמלה ואמפתיה כלפי הסובבים אותנו. בפינת החי זוחלים, מכרסמים, מגוון עופות ואפילו עיזים גמדיות וסוסים מיניאטוריים. תלמידי התיכון ותלמידי יובלים מגיעים לשיעורים אודות טבע ונחשפים לבעלי חיים. ילדי הגן בגבעות מגיעים אף הם לחוג חיות ונפגשים עם הטבע ועם השילוב של עובדים בעלי צרכים מיוחדים.

פינת החי משמשת כענף תעסוקה לחמישה חבר'ה, אחריות הצוות היא על האכלת בעלי החיים השונים, ניקיון התאים והכלובים, טיפול פיזי בבעלי החיים וסידור וניקיון של כל מרחב פינת החי. בנוסף עוזר הצוות למורי הטבע להעביר שיעורים בפינת החי וחלקם מעבירים באופן עצמאי חוגים מלאים.

Ceramics Studio

The special employees participate in the entire process of creating various ceramic pieces. This can include creating a design from raw material on the pottery wheels or work bench all the way through the finishing stages of painting and glazing the piece. The finished pieces dishes are used by the café and/or are sold to the public.

Animal Corner

The special employees are responsible for feeding the various animals, cleaning the cells and cages, caring for the animals, and arranging and cleaning the animal corner. In addition, the employees help the nature teachers give lessons in the petting zoo to schoolchildren. Some of the employees even are able to independently conduct full classes for the students from the Yuvalim school and visitors from outside.

HORSE STABLES

The responsibility of the “special” employees is for cleaning the stalls, preparing the horses for riding and for arranging the equipment. During the riding lessons, these employees assist the instructors and the Sadna students as well as non-Sadna students who come to partake in the activities workshop.

מרכז יום
במרכז שוהים אנשים שמבחינת היכולת התפקודית שלהם אינם יכולים להיות עובדים יצרניים,
ולכן סדר היום שלהם כולל לימודים, יצירה, וטיולים במרחב.
בית קפה
באחריות הצוות להכין את המנות שמוגשות בבית הקפה,
לתת מענה ללקוחות, לנקות ולסדר.
ביום-יום נותן בית הקפה שירות לעובדי המוסד
ובימי שישי הוא פתוח להנאת תושבי האזור.
סטודיו לקרמיקה
הצוות עוסק ביצירה של כלי קרמיקה שונים, החל בעיצובם כחומר גולמי
על גבי אובניים או שולחן עבודה וכלה בצביעה ובגלזורות שונות לגימור הכלי.
הכלים משמשים את בית הקפה ונמכרים במכירות שנעשות במהלך השנה.
קליעת סלים
מייצרים סלים מחומרי גלם שונים כגון נצרים, סנסנים ועוד, במגוון סגנונות וטכניקות.
חלק מן הסלים משמשים בבית הקפה ובמתחמים שונים ברחבי המוסד,
וחלקם נמכרים לקהל במהלך השנה.
מטבח
באחריות הצוות לסייע להכין כ־170 מנות אוכל לכלל המוסד.
המטרה היא שכל איש צוות יבצע עבודה שונה בכל יום, מחיתוך ירקות וכדומה,
ועד סידור האוכל בכלים, חלוקה וניקיון.
אחזקת יישוב וצוות גינון
הצוות מחולק לשתי קבוצות על פי היכולות של המועסקים.
הקבוצה עם היכולות הגבוהות יותר עסוקה בתחזוקת הגינות ברחבי גבעות – החל בגיזום עצים
וכלה בשתילה ודישון, הקבוצה השנייה עסוקה בהקמה של גינות חדשות
על ידי הכשרה של השטח, בניית טראסות ועוד.
במהלך העבודה נלמדים חומרים בנושא הצומח, האקלים וחומר מקצועי על גינון.
מאפייה
באחריות הצוות להכין לחמים, עוגות וחלות לדירות ומאפים לבית הקפה.
כחלק מההכנה הם עסוקים בהכנת הבצק, עיצוב לפני אפייה,
ניקיון הציוד והמאפייה וחלוקת התוצרים.

פינת חי

אחריות הצוות היא על האכלת בעלי החיים השונים, ניקיון התאים והכלובים,
טיפול פיזי בבעלי החיים וסידור וניקיון של כל מרחב פינת החי.
בנוסף עוזר הצוות למורי הטבע להעביר שיעורים בפינת החי לתלמידי בתי הספר.
חלק מאנשי הצוות מעבירים באופן עצמאי חוגים מלאים לתלמידי יובלים ולמבקרים מבחוץ.
אורווה
אחריות הצוות היא על ניקיון התאים, הכנת הסוסים לרכיבה וסידור הציוד.
במהלך שיעורי הרכיבה מסייע הצוות למדריכים,
לכלל תלמידי סדנת שילוב ולתלמידים המגיעים מחוץ לסדנא.